16 marca rozpocząła się 3. edycja przeglądu filmów, których bohaterem jest Północ. Podczas odbywającego się w dniach 16-20 marca festiwalu Be Polar, widzowie będą mogli oswoić pustkę tych mroźnych rejonów, podziwiać zasnute śniegiem krajobrazy, ale także przełamać lody z ich mieszkańcami oraz podglądać żyjące w skrajnych warunkach zwierzęta. Na tę filmową migrację klimatyczną, tuż u progu wiosny, zapraszają Fundacja Ex Anima, Platige Image, Kino Amondo oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
W programie tegorocznego festiwalu Be Polar znalazły się zarówno najnowsze filmy, jak i starsze produkcje z lat 1959-65. Dzięki temu widzowie będą mogli przekonać się czym Północ była jeszcze ponad pół wieku temu, a czym jest dziś. Filmy fabularne, dokumentalne i animowane ze Skandynawii, Kanady oraz arktycznej części Rosji pokazują czym jest Północ zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i kulturowym.
Pokazy online odbywać się będę w dniach 16-20 marca na VOD Warszawa, a na żywo w Kinie Amondo w dniach 17-20 marca.
Współorganizatorem wydarzenia jest, współzałożona przez Platige Image, Fundacja Ex Anima, która promuje kino animowane oraz filmy krótkometrażowe najbardziej odległych względem Polski rejonów świata. – Celem festiwalu Be Polar jest przybliżenie widzom kina z najmroźniejszych rejonów świata, w których przyroda wciąż determinuje życie swoich mieszkańców – mówi Ewelina Leszczyńska, Dyrektorka Be Polar oraz Członkini Zarządu Fundacji Ex Anima. Fundacja od 3 lat organizuje wydarzenia poświęcone promocji animacji i podejmowanym w filmach istotnym problemom społecznym. Hasło tegorocznego festiwalu Be Polar to migracje klimatyczne.
Zdaniem założycieli Fundacji migracje klimatyczne, czyli masowe przemieszczanie się ludności spowodowane zmianami klimatu, to jeden z najważniejszych procesów, z którymi będziemy mierzyć się w najbliższych dziesięcioleciach. Według obliczeń ekspertów, ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowane ocieplaniem się klimatu, tylko w roku 2019 doprowadziły do zmiany miejsca zamieszkania ok. 24 milionów osób. Według szacunków Banku Światowego do roku 2050 problem ten może dotyczyć 140 mln ludzi. Oczywistym kierunkiem migracji osób uciekających przed zjawiskami, takimi jak podnosząca się temperatura, powodzie, huragany, susza czy pustynnienie jest Północ.
Dobrych seansów. Wypatrujcie zorzy nad Warszawą!
Link do strony artykułu: https://wwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/zorza-polarna-nad-warszawa-wystartowal-festiwal-be-polar-3-migracje-klimatyczne